Dji Servis İle İlk Kez Drone Kullanacaklara Öneriler

İlk kez drone kullanacaklar için dji servis olarak yapılması gerekenlerden işlemlerden ve drone ilgili dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalardan kısaca bahsedilecek olursak.

Dji Servis İle İlk Kez Drone Kullanacaklara Öneriler

İlk kez drone kullanacaklar için dji servis olarak yapılması gerekenlerden bahsedelim. Öncellikle Sivil Havacılık Müdürlüğü talimatlarına göre dronenunu 3 gün içerisinde https://iha.shgm.gov.tr/  adresinden kaydını gerçekleştirmeniz gerekir. Satın aldığınız drone ağırlığı 500 gr üstü olan dronelar için geçerlidir. 500 gr altında bulunan cihazlar mevzuata tabi değildir. Dji Mavic Air ve Dji Spark için bu kural söz konusu  değildir. Kayıt zorunluğu olsun yada olmasın en az talimatları 1 kez okunmanız sizlere  faydalı olacaktır. Dronenuzu satın alındıktan sonra 1 adet telefon yada tablete ihtiyacınız vardır.

Dji Phantom 3 drone ve daha önceki modeller için Dji Go uygulamasını Dji Mavic Pro ve Dji Phantom 4 sonrası dronelar için Dji Go 4 uygulamasını kullanmanız gerekmektedir. Dji Go ve Dji Go 4  uygulamaları APP Store ve Google Play Storedan indirebilirsiniz.

Dji servis olarak dikkat etmeniz gereken diğer özelliklerden de bahsedelim. Dronelarınızla uçuş yapmadan önce bataryalarınızı tam şarj ederek kullanmanız gerekir. Daha sonra dronenunuza yerleştirmiş olduğunuz bataryanın ve pervanenin yerlerine tam olarak oturduğunu kontrol ediniz ve daha sonra uçurunuz. Cihazı çalıştırmadan önce gimbale takılı olan gimbal koruyucusu çıkartınız. Eğer gimbal koruyucusunu çıkartmazsanız gimbaliniz zarar görebilir bu yüzden bu konu önemlidir ve dikkat edilmesi gerekir.

Uçuş öncesi Compass yani Pusula kalibrasyon ayarınında yapılması önemlidir. Bu durum  cihazınızın yönünü bulması açısından çok önemlidir.

Dji programının içerisinde yer alan Beginner Mode ilk kez kullananlar için başlangıç seviyesi diyebiliriz. Beginner mode sayesinde sayesinde 50 m daha uzağa gitmeden uçuş yapıp alışmanıza yardımcı olacaktır. Motorları çalıştırmadan önce 9 uygudan fazla GPS uydu sahasında yakalayabilmesi çok önemlidir.

İlk kez drone kullanacaklar için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalardan bahsettik. Peki satın aldığınız dronelarınızda uçuş sonrası kaza yada hasar oluşursa neler yapmanız gerekiyor?

İlk önce hiç  bir müdahale etmeden Dji servisi firması bakınız. Daha ağır sonuçlarla karşılaşmamak için  cihazınıza hiç bir müdahele etmeden özel servisler olan  dji yetkili servise götürünüz. Dronenunuzla alakalı oluşan arızaları yada sorunları dji servis olarak sizler için itina ile gidermekteyiz.