Drone Kullanıma Yeni Düzenleme

Bilgi Teknolojileri Kurumu yeni bir düzenleme yapıyor. Yapılan düzenlemeye göre dronların kullanım frekansları değişecek. Aynı zamanda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de dronların kayıt sistemi ile ilgili bazı değişiklikler getirecek.

Drone Kullanıma Yeni Düzenleme

 

İster hobi ister profesyonel olarak yada iş amaçlı drone kullananlar ile ilgili yönetmelik yeniden bakanlık tarafından düzenlenmekte.

BTK ( Bilgi Teknolojileri Kurumu ) dronların kullanacağı frekanslarla alakalı çalışmaları sürdürürken , SGHM ( Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ) ise kayıt sistemiyle alakalı bir takım değişiklikler üzerinde çalışıyor. Yürürlüğe girecek olan mevcut yönetmelik ile 500 gram ve daha üzeri cihazlar için E-Devlet sistemi üzerinden kayıt yapılması gerekiyorken bu yönetmelik ile 250 grama kadar düşürülecektir.

 

Kayıt takibi ile yeni bir sistem hazırlanıyorken dronlara bandrol sistemi de geliyor. Bu sistem ile bakanlık tarafından kabul görürse , kayıt işlemi  dronu satın alan kişinin tercihine bırakılmadan ,televizyon ithalatında olduğu gibi TRT bandrolü gibi ithalatçıya getirilerek bandrol zorunluluğuyla yapılacaktır.

 

Bu yeni yönetmelikle  ile şehirlerde drone uçurulabilecek meydanlara alakalı düzenlemeler yapılacaktır. Hobi ve sportif kullanıma ilişkin serbest bölgeler belirlenerek hiç bir kurumdan izin almadan bu alanlarda rahatça drone kullanabilecekler. Diğer alanlar da ise dronların sisteme kayıt olması gerekiyor ve gerekli tüm izinlerin de alınmış olması gerekiyor.