fbpx

İnsansız Hava Aracı ile Yasaklanmış Bölgeler Ve Yaş Sınırı

İnsansız Hava Aracı ile Yasaklanmış Bölgeler Ve Yaş Sınırı
İnsansız Hava Aracı ile Genel Müdürlükten İzin Alınmadan Uçuş Yapılması Yasaktır. Kalabalık yerleşim sahalarının üzerinde uçurmak yasaktır. Gümrük Kapıları, Ticaret alanı ,Sanayi bölgesi gibi alanlarda yasaktır. Askeri Binalar ve Tesisler üzerinde ( Güvenlik,İstihbarat )gibi alanlarda uçurmak yasaktır. Cezaevleri çevresinde ve üzerinde uçurmak yasaktır. Akaryakıt istasyonları ve depolarının bulunduğu alanlarda uçurmak yasaktır. Notam ilşe ilan edilen sahalarda uçurmak yasaktır. Mülki İdare Amirliklerinin yasakladığı alanlarda ve belirlemiş oldukları saatlerde yasaktır. Silah ,fişek depoları ve fabrikaları gibi yerlerin üzerinde ve yakınlarında uçurmak yasaktır. Havalimanlarının pistlerinin 9 km ( 5 deniz mili ) çevresinde uçurmak yasaktır. Heliped ,hava parkı ,heliport gibi alanlarda denize iniş kalkış alanlarının 9 kilometre( 5 deniz mili ) yarıçapı sahasında uçurmak yasaktır. Türkiye AIP’si ENR 5.1 bölümünde yer alan ‘’Yasak ,Tahditli ve Tehlikeli Sahalar’’da. Yukardada belirttiğimiz gibi eğer bir drone sahibi iseniz SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü)Talimatlarını okuyunuz.

İnsansız Hava Aracı Yaş Sınırı

İHA 0 için yaş aralığı 12’dir. Sisteme kayıt yaptırmak gerekiyor ve uçuş izni gerekiyor. İHA 1 için yaş aralığı 15’dir. Sisteme kayıt yaptırmak  gerekiyor ve uçuş izni gerekiyor.

Sivil Havacılık Kanunu 144 Göre ;

Ulaştırma Bakanlığa Göre Mülki İdare Amirleri Tarafından belirlenen alanlar dışında uçuş yapılması bin ve on bin TL arası idari para cezası uygulanmaktadır. ( Mülki İdare Amirleri Uygular) İha’lar ile alakalı koyduğu kurallara uymayanların bin ve on bin TL arası idari para cezası uygulanmaktadır.

Uçuş yapmak İçin ;

Uçuş izni için Mülki İdare Amirlerinden uçuş yapılacak yerin bağlı olduğu Valilik ve Kaymakamlıktan izin alınması gerekmektedir. Drone Dünyası DJI servis  olarak izinsiz uçuş yapılmasının yasak olduğu alanları ve yasak bölgeleri kısaca anlattık. Drone kullanımı yaş sınırı hakkında bilgiler ve sivil havacılık kanunları hakkında bilgileri sizlerle paylaştık. Aklınızda oluşan droneların kullanımı ile ilgili her tür sorunuzu bizlere sorabilirsiniz.Özel Servis olan DJI Yetkili Servis hakkında bilgiler alabilirsiniz.Yedek parça sorununuz varsa drone servisinden temin edebilirsiniz. DJI Servis kazasız kırımsız keyifli uçuşlar dilerken sizlerle mutlu günlerde görüşmeyi dileriz.
Related Posts
2 Comments
Avatar
Burak

Dji mavic mini uçurmak için izin almalımıyım

dronetamiri
dronetamiri

Merhaba

hayır gerekmiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

.