fbpx
mavic air 2

Uçuş İznine Hangi Kurum İzin Verir ?

Gerekli şartlar yerine getirilmediğinde uçuş yapılmadığı zaman izinsiz ve kayıtsız İHA uçuşlarına idari para cezası kesilmektedir. Ülkemizde bu tutar 6.000 TL olup kayıtsız İHA’lara ise 17.000 TL ceza verilmektedir. Bundan dolayı ilk yapacağınız şey cihazınızı kayıt ettirmek olmalıdır. İnsansız Hava Araçlarını ve bu cihazları kullanılan pilotların kayıt altına alması güvenlik açısından da çok önemlidir. Gerek iş gerek hobi amaçlı kullanılıyor olsun hiç fark etmez güvenlik önlemlerinin alınması çok önemlidir. Dronların kayıt altına almasıyla birlikte kontrollü bir şekilde indirilmiş olan cihazların seri numaraları ile dronun pilotunun kim olduğu ,cihaz ve benzeri bilgilere ulaşmak daha kolay olacaktır. Uçuş izinleri ilk olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verildiği düşünülse de bu uygulamayı aslında Mülki Amirliğin  kontrolünde gerçekleştiği ve sorumluluğun bu kurumda olduğunu diyebiliriz. Uçuş iznini veren kurum Mülki Amirliktir ancak SHGM insansız hava araçlarını kontrol altına alıp ,drone pilotunun uçuş şartlarının yerine getirip getirmediğini gerekli  bütün eğitimleri alarak pilotluk yetkisini tamamlayıp tamamlamadığa ,uçuş izni ,cihaz kaydı ,uçuş süresi ve saatleri ile ilgili mevzuatlara uyulup uymadığını kontrol etmektedir.

Uçuş İzni Niçin Mülki Amirlikten Alınmaktadır?

Uluslararası standartlar ,yetkinlikler ve notam sahasını Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kontrol etmektedir. Uçuş izni için gerekli uygun şartları taşıyıp taşımadığınızı SHGM kontrol ettikten sonra uygun görüldüğü takdirde izninizi Mülki Amirliğe gönderir. Mülki Amirliğe izin için gidip izin alamadan dönebilirsiniz çünkü Mülki Amirlik İHA için gerekli şartları taşıyıp taşımadığınızı bilmemektedir. Bu yüzden Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ilk başvuru yapacağınız yer olacaktır.

Uçuş İzni Süreli Midir?

Uçuş izinleri genelde 15 gün gibi kısa sürecek olan izinler için daha kısa sürede onaylanacaktır. Daha uzun süreli  uçuşlar için mülki amirliğin kararıyla SHGM notamda yayınlanmaktadır.

Uçuş İzin Dilekçesi

Sivil Havacılık Kanunu 144.Maddesine göre uçuş yapılacak bölge için Mülki Amirlik izni aranmaktadır.
Dilekçe Örneği
 ……………….tarihinde saat …………..arasında Kaymakamlığınız (Valiliğiniz) görev alanı dahilinde ……………………………… Mahallesi ……………………….. Caddesinde bulunan …………..……….. Parkında hava fotoğraf ve videolarını insansız hava aracı ile çekmek istiyorum. Malumunuz olduğu üzere, Sivil Havacılık Kanunu, Madde 144 gereği İnsansız Hava Aracı (drone) kullanılabilecek alanlar, uçuş yapılacak yerin Mülki İdari Amirliğinin izniyle yapılabilmektedir. İnsansız Hava Aracı pilotu olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne …..(SHGM Pilot Kayıt No)…… numarasıyla kayıtlı pilot olup, nüfus cüzdanı kopyam ve pilot kayıt belgemin kopyaları ektedir. (EK1, EK2). Uçuş yapacağım İnsansız Hava Aracı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne …..(SHGM Drone Plaka No)…… plaka numarasıyla kayıtlıdır (EK-3). Bu doğrultuda söz konusu uçuşun gerekli yasal mevzuat ve Sivil Havacılık mevzuatlarına uygun yapılmasını kaydıyla, yukarıda belirtilen bölgede yapılması için uygunluk müsaadenizi arz ederim. Saygılarımla, Ad Soyad TC Kimlik No   EKLER:
  1. Pilot Nüfus Cüzdanı Kopyası
  2. Pilot SHGM Kayıt Belgesi Kopyası
  3. SHGM Drone Plaka Kayıt Kopyası
Drone Kullanıma Yeni Düzenlemeleri Merak ediyorsanız okuyabilirsiniz.
.