fbpx
mavic air 2

DJI Inspire 2 Tamiri Aşamaları

Teardown: Inspire 2 Dronun Sökülmesi ve DJI Inspire 2 Tamiri Aşamaları

Üst Tabakanın Altında

Kabuğun üst kısmı 4 x T9 torx vida ile, iki arkada her iki tarafta tutulur. Ayrıca çıkması çok basit olan burun konisini çıkarmanız gerekecek, ancak bir sonraki bölümde örtbas edeceğim.   Daha sonra uçaklar ile üst plaka arasına giden 3 kabloyu çıkarmanız gerekecek, ancak bunu yapmak için öncelikle DJI inspire 2 kolların merkez çerçeve ile buluştuğu yerin hemen arkasındaki, vücudun her iki tarafındaki plastik kablo kapaklarını çıkarmalısınız. Bunlar, her biri sadece 1 T6 torx vidalı ve bazı plastik tırnaklarla tutulur. Bunlar kaldırıldıktan sonra kabloların nerede çalıştığını ve üst plakayı boşaltmak için hangilerinin çıkarılabileceğini belirleyebilirsiniz. Üst plakada GPS paketi, pil durum LED’leri, pil hızlı açma düğmesi ve yukarıya bakan çarpışma önleme sensörleri bulunur.

Uçuş Kontrolörü ve CineCore İşlemci

Bu canavarın beyinlerine erişmek için öncelikle burun konisini ön taraftaki 4 x 2.5mm altıgen vidaları sökerek çıkarmanız gerekir. I1’den farklı olarak, iki küçük minyatür vidaya erişmek ve geri almak için yalpa montaj kartını çıkarmaya artık gerek yok. Bir kere kapatıldıktan sonra uçuş kumandasına takılan pusula modülü ve gri metal bir muhafaza içine konan tek şık bir üniteye entegre CineCore 2.0 işlemci sunuluyor. Tabii ki, bu bir yıpranma, böylece kasanın arkasında görmek istiyoruz! Bunu yapmak için, yan panelleri yerine tutan 8 x T6 torx vidalar vardır. Yan panelleri çıkarmak için bunları vidalarını sökün, sonra orada!

Ön Yüzdeki Çarpışma Kaçınma Sensörleri

Önden bakan sensörlere erişmek için, sensör ünitesinin üst kısmındaki 4 x T6 torx vidalarını sökün, böylece kapağı çıkarmaya, sensörleri ve bunlara giden kabloları açığa çıkarmaya imkan verebilirsiniz.

Motor ve ESC Modülü

Tıpkı Inspire 1’deki gibi, her iniş takımı bacağı bir motor, bir ESC ve bir anteni tutar ve aynı şekilde sökülürler. Öncelikle, anteni ortaya çıkarmak için, bacağın arkasındaki 4 küçük küçük uçlu vidayı çıkarın ve anten kapağını açın. Daha sonra antenin kendisi sunulacak ve önceki sürümde olduğu gibi lehimsizleştirmek yerine kabloyu çıkartabilirsiniz. Şimdi bacağınızı çıkarmak için, DJI Inspire 2 kol  ucundaki (anten kapağının altında gizlenmiş olan) iki uzun 2mm altıgen vidayı ve ayrıca daha küçük iki 2gen altıgen vidayı çıkarın. Daha sonra, ESC modülüne erişmek için daha fazla anten kablosunu ve ayrıca iki adet daha 2mm altıgen vidayı açığa vurarak bacağı çekebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra ESC kablosunu ve motor kablosunu yavaşça çıkarın. Daha sonra motor, motorun altındaki 4 x 2mm altı köşeli vidaları çıkararak sökülebilir.  

Hızlı Çıkarma Pervanesi Dağı

Bu pervane montaj sistemi, Inspire 1’deki 1345T sistemi ile hemen hemen aynıdır, ancak bunu sadece kayıt için sizinle paylaşacağımı sanıyordum. Tek fark, ek güvenlik için pervane takarken sıkıştığınız yaylı metal klipslerdir.

Teardown: Inspire 2 Denetleyicinin Sökülmesi

Öncelikle, kontrolörün içerisine girmeden önce dikkatimi çeken mobil montaj ünitesini çıkardım, ilham veren 1 kontrolörünün kullandığı aynı eklentileri mobil montaj ünitesi olarak almıştı. Dolayısıyla bir yan not olarak i1 mobil montaj birimini i2 denetleyicisine (ve bunun tersi) yüklemeye çalıştım ve uyumlu olduklarını doğrulayabilirim. Aslında çapraz karşılaştırılabilir birkaç şeyden biri! Arka taraftaki HDMI modülü ile başlıca fark edilen fark, tam boyutlu HDMI bağlantı noktası (i1’deki HDMI Mini bağlantı noktası vs). Ama bir kez açıldığında çok farklı görünüyor. Artık bir soğutma fanı ve soğutma bloğunun üstünde ısı emici var. Eski HDMI panosu hiç ısınmayacağından bana göre, bu biraz gereksiz gibi görünüyor ve mini HDMI’ın tam boyutlu bir porta dönüştürülmesinin, eğer varsa, çoğaltılmış ısıdaki farkı sağlayacağını düşünemiyorum. Fakat eminim, bir nedenle yapmışlardır. Esasında olduğu gibi yine de aynı şekilde sabitlenir ve takılır. 3 yıldız vidayı sökün ve 3 şerit kabloyu dikkatlice çıkarın. Kontrolörün kendisini açmak için, 4 yıldız başlı vidayı ortaya çıkarmak için arkadaki 4 lastik tutamağı çıkarın. Bunlar geri alındığında, denetleyicinin iki yarısını birbirinden ayırma yeteneğine sahip olmanız gerekir. İki yarımın halen akü kablosuyla bağlanacağı için bunu yaparken dikkatli olun. Tabii ki renk dışında, arka yarısı Inspire 1’in kontrolörününkiyle aynı görünüyor. Ön yarım benzer ancak bazı küçük değişiklikler var. Ana değişiklik yine büyük bir soğutma fanı ve ısı emici oluyor.

Sonuç

Tuhaf gelebilecek bu dronun sökülmesi bir zevkti, ancak daha esnek ve antenlerin lehimsiz olmasını gerektiren Inspire 1’e kıyasla neredeyse her bileşenin takılıp çalıştırılması ferahlatıcıdır. Inspire 2’nizde bir kaza ya da parça molası yaşayacak kadar talihsiz iseniz, çağırın, uçup uçurun ya da drone’unuzu göndermekten çekinmeyin onu tamir ettirmekten memnuniyet duyarız ve havada yedeklemenizi isteriz en kısa sürede.
.