Bize Ulaşın 0212 909 48 57
mavic air 2

Dünyada Drone Yasaları -Asya Ve Avrupa Ülkelerinde Drone Yasaları

Türkiye de drone yasaları, izin işlemleri ve alım-satım işlerine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bakmaktadır. Sivil havacılık ve yerel düzenlemelere bakılmadığı ve önemsenmediği zaman el koyma, hapis cezaları veya para cezaları gibi yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.  
  • ABD
120 m yüksekte drone uçurmak yasaktır. 25 kg üzerinde drone kayıda tabidir. Helikpoter uçuş sahaları, askeri bölgeler, ulusal parklarda , havaalanı gibi bölgelerde uçuş yapmak yasaktır. Washington DC sınırları içerisinde uçurmak yasaktır.

Asya Ülkelerinde Drone Yasaları

  • Japonya
Uçuştan önce uçuşa yasak bölgelerin olup olmadığına bakınız. Kalabalıkların ,havaalanlarının ve 150 m yükseklikte uçuşlar için yerel havacılık bürosu müdürlüğünden onay gerekmektedir. Tüm uçuşlardan önce en son yerel düzenlemeleri okuyunuz ve kurallara uyunuz.
  • Çin
Enerji santrallerinden ,havalimanlarından, uluslararası sınırlardan, askeri bölgelerden, devlet kurumlarından, karakollardan, halka açık yerlerden  uzak durunuz. Tüm uçuşlardan önce en son yerel düzenlemeleri okuyunuz ve kurallara uyunuz. 18 yaşından küçüklerin drone kullanımı için ebeveynlerinin gözetiminde uçurmaları gerekmektedir. Drone operatörleri üçüncü taraf  sorumluluk sigortası almalıdır. 7 Kg altındaki bütün dronlar için uçuş serbesttir. 7 kg- 116 kg ağırlığında bulunlar dronlar için Sivil Havacılık kaydı gerekmektedir.

Avrupa Ülkelerinde Drone Yasaları

  • İsveç
İsviçte maksimum yükseklik 120 m ile sınırlandırılmıştır. Drone üzerinde drone operatörünün adı ve telefon numarasının yazması gerekmektedir. Uçuşlar sadece gündüz saatleriyle sınırlandırılmıştır.
  • İngiltere
CAA özel izin başvuru yapılmadıkça ,kişi ve mülklerden 50 m  ( 150 ft ) uzakta tutulması gerekmektedir. Ticari kullanımlarda FPV uçuşu başvuru gerekmektedir. Uçuştan önce yerel GEo bölgelerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Cayman Adaları ve Cebelitarık bölgeleri için kendilerine ait düzenlemeleri vardır.
  • Fransa
Drone için uygun sigorta poliçesi şartı vardır. Ticari kullanım için çekim özel kurallar geçerlidir.
  • Almanya
Uçuştan önce yerel düzenlemeleri okuyunuz. Ağrılığı en az 2 kg olan bir cihaz için resmi bir bilgi sertifikası edinmesi gerekmektedir. Açık alanlarda üçüncü kişilerin fotoğraflarını çekmemeye özen gösteriniz.
  • Hollanda
Hollanda maksimum yükseklik 120 metredir ve gece uçuş yapmak yasaktır. FPV uçuşları yasaktır. Özel uçaklarda maksimum ağırlık 25 kg’dır. Uçuşlar sadece belirli koşullar altında gerçekleşmektir. Dronun her zaman görüş açısı içerisinde bulunması gerekmektedir.
  • İzlanda
Uçuş öncesi GEO bölgelerini kontrol ediniz. Uluslararası havaalanlarında 2 km diğer havaalanlarında 1.5 km  mesafede kalınız. Kentsel bölgelerde 7 kg daha ağır olan dronlarla uçuş yapmayınız. Kırsal bölgelerde ise 25 kg daha ağır olan dronlarla uçuş yapmayınız. Kentsel bölge içerisindeki konutlardan ve binalardan 50 m ,kırsal alanlarda 150 m uzaklıkta olmaya dikkat ediniz.

Okyanus Ülkelerinde

  • Avusturalya
Stadyumlarda, kalabalık alanlarda ,parklarda ,plajlarda ve insanların yakınında drone ile uçuş yapmayınız. Maksimum uçuş yüksekliği 120 metredir. Ticari uçuşlar izin ve kayıt zorunluluğu vardır. Drone Kullanımı için yeni düzenlemeleri merek ediyorsanız okuyabilirsiniz.
.