fbpx
mavic air 2

Drone Haritacılığının Temel İşlevi Ve Drone Haritacılığının Avantajları

Haritası olan bölgenin topografyası sayesinde bölge ile mekansal olarak bölgenin Jeolojisi , Jeomorfolojisi ,trafiği ,iklimi ,yer altı kaynakları  gibi konularda bilgi vermektedir. Drone haritacılığı haritayı üreten (kartograf) tarafından diğer insanlara bilgi aktaran bir iletişim aracıdır. Topografik harita veTematik haritalar kullanılır. Drone Haritacılığı Topografik harita ile binalar ,köprüler ,yollar ,durgun su  ,akarsu ,bitki örtüsü ,arazi engebesi ,dereler ,çaylar,nehirler ,kanallar ,göller ,baraj gölleri ve denizleri kapsayarak kartografik işaretlerle göstererek bilgi veren haritaları kullanır . Drone Haritacılığı Tematik Harita ile Jeoloji ,ulaşım ,hava sıcaklığı ,hava basıncı ,tarımcılık  ,madencilik,ekonomi ,üretimler ,denizcilik ,hava kirliliği , toprak kirliliği , turizm gibi alanlarda bir topografik altlık üzerinden o bölgeyle ilgili mekânsal referansı olan ve her konuda bilgi aktaran haritaları kullanılır.

DRONE İLE HARİTACILIĞI UYGULAMASININ AVANTAJLARI

İnsansız hava araçları gelişen teknoloji ile birlikte harita sektöründe de kullanılmaya başladı. Real Time Kinematic ( RTK ) ve Global Positioning System( GPS ) sistemine sahip olan drone ile havadan hızlı ,yüksek doğruluklu ve ekonomik  haritalamaya yönelik sistemler üretilmektedir. Drone haritacılığının sağladığı avantajlar ; 1.Doğruluk 2.Zaman 3.Hassasiyet 4.Maliyet GPS ( Global Positioning System ) / ( Küresel Yer Belirleme ) / ( Küresel Konumlandırma Sistemi ) Gps sistemi ile harita işaretlerinin konum tespiti ,yol yapımı ve haritacılar tarafından sınırların yapıları gibi çalışmalar için kullanılmaktadır. RTK ( Real Time Kinematik ) / ( Gerçek Zamanlı Kinematik ) uydu navigasyonu ile GPS ,GLONASS veya GALİLEO ile birlikte kullanılabilen uydu tabanlı konumlandırma sistemleri sayesinde elde edilen konum verilerinin hassasiyetini artırmak amacıyla kullanılır.

DRONE HARİTACILIK İLE İLGİLİ HİZMETLERİMİZ

-Sayısal arazi ve yüzey modelleri -Doğal afet bölgelerinin acil durum haritaları -3 boyutlu şehir modelleme -Mera alanlarının ölçümü -Kentsel dönüşüm alanlarının ölçümü -Halihazır harita üretimi -Tarım verimlilik haritaları -Multispektral görüntü alımı -Ortofoto -Sanayi bölgesi ve tesislerinin ölçümü -Güneş Enerjisi Santrali (GES) Haritalama -Baraj havzalarının ölçümü ve haritalaması -Arkeolojik çalışma alanlarının ölçümü Drone teknik servisi her türlü drone haritacılığı eğitimi  ve drone haritacılığında karşılaşılan sorunlarının GPS,RTK ,DRONE  tamir ve servisini en kısa zamanda gidermektedir.Bizimle iletişime geçerek DJI Phantom 4 RTK İle Drone Haritalama ve drone haritalama hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

DRONE HARİTALAMA

VERİ İŞLEME ORTOFOTO VERİ ALIMI GÜNEŞ ENERJİSİ
.