mavic air 2

Harita Drone

Harita drone hakkında bir çok şey duymuş olabilirsiniz .Drone ile haritalama nerden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz bu konuda sizlere yardımcı olalım.

İHA Haritalama

Klasik haritalama yöntemi yerine drone ile haritalama yapmak artık çok kolay. Hali hazırda harita oluşturmak kolay bir işlemdir ve zaman kazandırır. DEM ,3 boyutlu model oluşturmak ,sayısal arazi modeli çıkartmak, Kübaj hesapları ,fotogrametrik veriler elde etmek için kolaylık sağlayacaktır.

İHA İle Haritalama Tekniği

Birinci Adım : İlk olarak yapacağınız işe en uygun olan drone modelini seçmektedir. Yelpazesi geniş olan drone piyasasında iyi bir araştırma yaparsanız sahip olacağınız drone ile profesyonel uçuşlar gerçekleştirebilirsiniz. İkinci Adım : Drone ile haritalama yaparken ekosistemin belirlenmesidir. Satın alacağınız drone modelini belirledikten sonra SGHM İHA kaydınızı oluşturunuz ve ardından web platformu barından haritalama çözümü ve akıllı telefon uygulamasını belirleyiniz. Belirlemiş olduğunuz uygulama ile planladığınız uçuşun düzgün bir şekilde çalışması ve otomatik olarak ölçüm yapabilmeniz çok önemlidir. Dronunuz ile elde edeceğiniz verileri bilgisayara aktarmak  için mikro SD karta ihtiyacınız vardır. SD kartın içerisinde yer alan verilerinizi bilgisayarınıza aktardıktan sonra elde ettiniz tüm veriyi işleyip analiz etmek için web tabanlı bir programa ihtiyacınız vardır. 3D görüntü ve bir nesnenin en az iki perspektiften görüntüsünü alabilmenizi kolaylaştıracaktır. Yaygın olarak kullanılan İHA platformları Data Mapper , Drone Deploy , Pisc4D gibi uygulamalar web tabanlı uygulamaları kullanmanızı kolaylaştıracaktır. Üçüncü Adım : Haritalama yapmak istediğiniz alanın uçuş planını belirlemeniz gerekmektedir. Uçuş planınızı yaparken acele etmeyiniz. En ufak bir dikkatsizlik dronunuza zarar verebilir. Uçuş sırasında uçuşunuzun yüksekliği de dikkat etmeniz gereken önemli bir unsurdur çünkü yükseklik piksel boyutunu etkilemektedir. Uçuş güvenliğiniz için insanlar ve benzeri nesneler üzerinde uçuş yapmamaya özen gösteriniz. Dördüncü Adım : Dronunuz ile otomatik olarak kalabilir ve seçtiğiniz alan üzerinden arazi ölçümü yapabilirsiniz. Ölçüm işleminiz bittiği zaman veya bataryanızın şarjı bittiği durumda uygulama dronu başlangıç noktasına geri getirecektir. Drone ile haritalama sonuç olarak zor işlem değildir. Drone ile haritalama gereksiz fazla iş gücününde azalmasına sebep olacaktır ve işlerinizin kolay bir şekilde bitmesine sebep olacaktır. Drone İle Haritalama için ihtiyacınız olan RTK ,PPK dronlar için haritalama hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.
.