fbpx
mavic air 2

İnsansız Hava Araçları Hakkında Merak Edilenler !!!

  • Kendi Üretimim Bir İnsansız Hava Aracım Var ,Nasıl Kaydetmem Gerekiyor ?
Kendi üretiminiz veya kendi tasarımınız olan iha’nın Talimatta belirtilen ağırlıklarda ise Sivil Havacılık Kayıt Sistemi’nden kayıt ettirmek zorundasınız. Kayıt yaparkenAmatör Yapım seçeneğini seçmeniz vegerekli yerleri yani kendi oluşturacağınız bilgileri girmeniz gerekmektedir.
  • Uçuş İzni İle Özel Uçuş İzni Belgesi Arasındaki Fark Nedir?
Uçuş İzni yapılacak uçuşla alakalı izin türüdür. Her farklı işlem için farklı uçuş izni alınması gerekmektedir. Hangi bölgede uçuş yapılacağı ,uçuş yapılacak zaman ,aracın bilgisi ,sigorta durumu ,kullanıcı ,kayıt durumu ile ilgili bilgiler istenmektedir. Özel uçuş belgesi teknik bir bilgidir. Hava Aracının emniyetli uçuş yapabildiğine ait verilmiş bir belgedir. Bu belge 3 yıla kadar verilmektedir ve sürenin dolmasıyla birlikte tekrardan hava aracının fiziksel incelemesi yanında bakım dökümanları kontrolünde yapılmaktadır.
  • Kayıt İle İlgili Problem Yaşanırsa Neler Yapılması Gerekiyor ?
Kayıt sırasında bir sorun yaşanırsa Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İnternet sayfası üzerinde yer alan iletişim kısmından problemlerinizi bildirmeniz gerekmektedir.
  • Kayıt Sistemine Giriş Yapamıyorsanız Yapmanız Gerekenler Nelerdir ?
Kayıt giriş sistemi sırasında sorun yaşıyorsanız Şifremi Unuttum linkine tıklamanız gerekmektedir. Tc Kimlik numaranız ile tek kullanımlık şifre alarak kayıt sistemine giriş yapabilirsiniz. Daha sonra yeni bir şifre oluşturarak sisteme yeniden giriş yapabilirsiniz.
  • Şirket Veya Kurum olarak Kayıt Yaptırmak Mümkün müdür?
İnsansız hava araçları yani drone ile ilgili Şirketler ve kamu kurum ve kuruluşları Ticari Kayıt oluşturup kendisine satılmış olan cihazın sistem üzerinden yapıp aynı gün içerisinde satış kaydının yapılması gerekmektedir. Şirket sahipleri de Ticari Kayıt sistemi üzerinde kayıt oluşturduktan sonragereken işlemleri yerine getirmelidir. İnsansız Hava Araçları ile aklınıza takılan sorular için DJI servis ile iletişime geçebilirsiniz ve DJI Servis süreci hakkında bilgi alabilirsiniz.
.