fbpx
mavic air 2

DJI Drone Kışın Drone Uçurmak

Kışın drone uçurmak ve keyifli vakitler geçirmek istiyorsak bazı noktalara dikkat etmemiz gerekmektedir. Yağmur, kar yağışı, sis ve düşük sıcaklıklar uçuş performansını etkileyeceği için kışın drone uçurmak biraz risklidir. Drone Dünyası – Drone teknik servisi olarak kış mevsiminde güvenli bir uçuş için nelere dikkat etmeniz gerektiğini kısaca açıklayalım.

Çevre Koşulları

Keyifli bir şekilde uçuş yapmak için dikkat etmeniz gereken çevre koşullarından bahsedelim.

Yağmur, on derece  altındaki sıcaklıklar, kar yağışı gibi durumlarda uçuş yapmayınız çünkü bu tür durumlarda dronunuz ıslanabilir ve motorlarına zarar verebilirsiniz.

Uçuş başlamadan önce mutlaka pusula kalibrasyounu yapınız ve ekranda yeşil olarak Safe To Fly GPS yazdığını görünüz

Batarya ( Battery )

Dji markası üretmiş olduğu dronlarda Lipo bataryalarını kullanmayı tercih ediyor.

Lipo yani Lityum Polimer  bataryalar yüksek enerji oranına sahip olup istenilen şekle sokulabilen batarya çeşitidir.

Güvenli bir şekilde uçuş yapmak için ;

Drone teknik servis olarak  bataryalarınızı tamamen doldurduktan sonra kullanmanızı öneriyoruz. Eğer soğuk havada uçacaksanız bataryanızı mümkün ise çalıştırmadan önce sıcak tutunuz. Eğer bataryanızı önceden ısıtmanız münkün değilse bataryanızı ısıtmak için dronunuzu yerden 2 metre yüksekliğe kaldırım hemen önünüzde 2 dakika boyunca hover konumunda bekletin.

Dji Go uygulamasından bataryanızın sıcaklık durumunu kontrol ediniz.

Batarya sıcaklığı 10 derecenin üzerine çıktıktan sonra güvenle uçabilirsiniz.

Soğuk havalar bataryanın çabuk bitmesine sebep olacağı için uçuş esnasında bataryanızın durumunu takip ediniz.

Drone Saklama Koşulları :

Güvenli bir şekilde uçuş yapmak istiyorsanız, dronu nasıl muhafaza etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Uzun süre uçuşun yapılmadığı durumlarda performansın etkilenmemesi için bilmeniz gerekenlerden bahsedelim.

Uçuş yapmadığınız zamanlarda kamera yani gimbalin kelepçisini takınız.

Propeller yani pervanenizi dronun üzerinde bırakmayınız.

Daha uzun süre bataryalarınızı kullanmak istiyorsanız DJI Go uygulaması üzerinden batarya deşarj süresini en fazla 7 gün olarak belirleyin. Ve kullanmadığını bataryalarınızı en  fazla 3 ayda bir doldurup boşaltın.

Ve kesinlikle orijinal batarya kullanın, küçük bir miktar paradan tasarruf ederek binlerce liralık dronunuzu riske atmak pek akıllıca bir tercih değildir.

Her türlü önlemi aldığınız halde dji markalı dronlarınızda kaza yada kırım yaşadıysanız Drone Dünyası – Drone Teknik servis firmasıyla en kısa zamanda iletişime geçiniz. Kış mevisiminde yaptığınız uçuşlarının görüntülerini ve keyifli anılarınızı Drone Dünyası facebook sayfasından bizlerle paylaşabilirsiniz.

.