fbpx
mavic air 2

Termal Kameralı Drone nedir? Termal Drone Sisteminin Özellikleri

Aslında termal kameralı drone birleştirilmiş bir tabirdir. Yani biraz açmak gerekirse Elimizde bir drone umuz var ve bir termal kameramız geriye kalan işlem bunu birleştirmek. Bu anlatım şekli olarak kolay olsa da yapım şekli o kadar kolay değil.

Öncelikle seçmemiz gereken bir Drone!

Drone seçiminde öncelik hangi amaçla kullanılacağıdır. ·        Hava da ne kadar süre kalması gerektiği ·        Rüzgara karşı mukavemeti ·        Kaç metre ya da Kilometreden Kontrol edilebileceği ·        Ne kadar mesafeden canlı görüntü aktarımı yapabileceği ·        Çarpmaya karşı sensor olup olmaması ·        Hava daki kontrol istikrarı ·        Ne kadar ağırlık taşıyabileceği İstekler ve ihtiyaç doğrultusunda bu listeyi uzatabilirsiniz. Daha sonraki seçim Termal kameranın bağlanabileceği bir gimbal yani Kameranın titreşimsiz ve sabit bir görüntü aktarabilmesi için gerekli apart lazım. Bunu da hem drone nize hem de termal kameranıza uyumlu bir model seçmeniz gerekmektedir. Bunu da bulduğunuzu varsayarak işin son kısmına yani termal kameranıza sıra geldi. Bu biraz mecburiyetten kaynaklı olarak Türkiye de ulaşabileceğiniz Nato ülkesi olduğumuzdan ve Genellikle Askeri bir malzeme olduğundan  dolayı termal kameralar çeşit ve özellik olarak sınırlıdır. Bu sınırlamanın başında Frame Rate olarak tabir edilen görüntü aktarım hızı sınırlıdır. Türkiye de bulunan bütün termal kameralar 9hz dir. Yani saniye deki video aktarım hızı 7-8 karedir. Karşılaştırma yapabilmek için 720p bir video daki frame rate 50 karedir. Türkiye de satılan ve temin edilen bütün termal kameralar görüntü kalitesi olarak düşük kalmaktadır. Termal kameranızı da aldıktan sonra elinizdeki parçaların birleşiminden bir  adet termal Kameralı Drone yapmış oluyorsunuz. Biz Drone Dünyası olarak Dünya üzerinde eşi olmayan bir sistem geliştirdik. Türkiye de Emniyet güçlerince, arama kurtarma birimlerince ve Endüstriyel alanlar da kullanılmak üzere bir sistem tasarladık.  Sistemimizin Özelliklerini istenilen seviye ve düzeyde belirleyebiliyorsunuz. Hava da kaç dakika kalması gerektiğini, Kaç Km den Görüntü akratırımı yapılabileceği, Bunlar sistemin ana soruları geri kalan özellikler bu sorular karşısında şekilleniyor. Eğer siz 2 saat uçacak bir Sistem isterseniz bu yapılabilir ama Dronenin  Boyutu ve ağırlığı büyüyecektir. Drone Dünyası olarak yaptığımız sistemde Termal kamera sensörünü çözdükten sonra geri kalan yazılımını, kart tasarımlarını, lens özelliklerini tasarladık.  Yaptığımız sistemin en büyük özelliği orijinal sistem gibi kulllanılması.

Sistemin Özelliklerini sıralarsak;

–        640×480 çözünürlükte 50HZ bir termal kamera –        9mm, 13mm, 19mm, 25mm, 40mm, 50mm, 100mm lens seçenekleri –        720p 3mp çözünürlükte Gündüz Kamerası –        Tek bir Kumanda –        Tek bir Ekran –        Bir Drone Evet sistem bu kadar basit. Çünkü kullanımı basit elimizde bir Drone var bir termal  kamera var bunu Drone ye yerleştriyoruz elimizde ki kumanda ile drone yi havalandırdık.  Yine aynı kumanda ile hem drone yi yönlendiriyoruz  hem de Termal kamera ve gündüz kamerası arasında geçiş yapabiliyoruz.  Aynı kumanda ile Pan Tilt ve Roll yani gimbal dönüş hareketlerini 3 eksen olarak yapabiliyoruz. Drone den  7 km uzaklıktan  canlı görüntü alıp 7 km mesafeden kontrol edebiliyoruz.  İster gündüz kamerasında optik zoom ister Termal kamera da Djitial zoom yapabiliyoruz ve bütün bunlar için sadece Drone, Kumanda  ve herhangi bir ekrana ihtiyaç var. Yapmış olduğumuz sistemi basit , tak çalıştır ve modüler olarak tasarladık. Drone Tasarım,  AR-GE ve Teknik  Destek birimimiz her zaman siz değerli müşterilerimizin sorularınızı yanıtlamak ve size kalıcı çözümler üretmek için yanınızda. Her türlü termal kamera tamir ve termal kameralı drone servis için lütfen bizimle iletişime geçin.
.