fbpx

Drone Haritacılığının Kullanım Alanları Hakkında Bilgiler

Drone Haritacılığının Kullanım Alanları Hakkında Bilgiler
Her geçen gün teknolojinin ilerlemesiyle drone’ların hassasiyet oranları gelişerek  drone kullananların doğru verileri toparlaması için harcanan süreyi büyük ölçüde azaltır. Üzerlerinde bulunan GNSS ve RTK GPS  sistemleri sayesinde 1,5 cm kadar hassasiyetle X,Y,Z verileri üretebilmesi drone haritacılığı için fazlasıyla yeterlidir. Gökyüzünden raster verileri alarak, piksel başına 1,5 cm (0,6 inç) kadar keskin çözünürlüklerde ortofotogörüntüsü alarak, milyonlarca nokta bulutu oluşturabilmesi drone haritacılığı için önemlidir.Bu sayede harcanan zamanın azalması riskleri en aza indirerek personel güvenliğini artırıyor. Siz sadece güvenli kalkış ve iniş yeri seçmeniz yeterlidir.

İnşaat

Şantiyeler için drone’lar büyük bir kolaylıktır Şantiyeler de ilerleme sürecini takip etmek amacıyla  kullanılır. 3d görsel verileri ve autodesk kullanımıyla mesafe ve yükseklik gibi verileri rahatlıkla görebilirsiniz.Yığınlar ,aregalar vb hacim sağlayan alanları rahatlıkla ölçebilir ve bu şekilde sağlıklı hesap sonuç elde edebilirsiniz. Ortofoto aracılığı ile şantiye ve etraf yolları için veriler alabilir, yol profilleri üretebilirsiniz.

Hafriyat ( Kübaj )Hesapları

Hafriyat sahaları ve düzenli depolama alanları için hacimsel hesaplamaları kolaylıkla sağlayabilir ve gelen malzemelerin yerini ve hacmini belirleyebilirsiniz. 3d modelleme sistemi ile alanın genişlik,m2 ve uzunluk gibi değerlerini kolayca bulabilirsiniz.Tehlikeli bölgelerde erozyona uğrama riski olan bölgelerin analizini çıkartabilirsiniz. Drone’lar sayesinde tehlike ve erişilmesi zor alanları güvenle ölçüp sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Kopter tipi ve kanatlı modeller için rahatlıkla ölçümler yapabilirsiniz.

Malzemeler

Drone’lar agrega takibi için uygun cihazlardır. Agrega sahaları için Total Station ve Gps gibi cihazlar ile ölçülmesi en zor bölgelerdir. Agrega malzemeleri irili ufaklı taşlardan oluştuğu için yüksek yığınlı sahalarda üst ölçümlerinin yapılması olduça zor yani imkansıza yakındır.Bu yüzden günlük tüketim sonuçlarını ve günlük üretim sonuçlarını otomatik pilot uçuşları ile 2 -3 dakikada içinde kolayca takip edebilirsiniz.

Maden Sahaları

Yüksek çözünürlükte kameralar ile donatılmasıyla yüksek çözünürlüklü ortofoto ve nokta bulutu oluşturması sayesinde maden sahalarının en ince ayrıntısına kadar analiz çıkartmaktadır.Madencilik Şirketlerinin bir çoğu Avrupa ülkelerinde drone kullanmaktadır. Maden şirketleri kübaj hesaplarından ziyade , maden sahalarının yüksek çözünürlüklü  video görüntüleri ve fotoğrafları ile alanın risk analizinin çıkartırlar.Bu nedenle drone’lar bir anlamda personel güvenliğini sağlamak için kullanılır. Drone haritacılığı kullanım alanları teknolojinin gelişmesiyle birlikte finans ,tarım, savunma ve benzeri alanlarda da kullanılıyor. Harita veharita yapım süreci de ilk Teodolit’in üretilmesinden beri teknoliyle eş zamanlı olarak gelişmeye devam ediyor ve Total Station, Nivo ,Lazer Tarayıcılar ,Fotogmetri ,Görüntü İşleme ,GPS /GNSS ve radar teknolojileri ile kullanılmasını sağlıyor. Drone teknik servisi her türlü drone haritacılığı eğitimi ve drone ile haritalama sırasında karşılaşılan sorunlarının GPS,RTK ,DRONE  tamir ve servisini en kısa zamanda gidermektedir. Bizimle iletişime geçerek drone haritacılığı gps tamiri ve drone haritacılığı  yedek parça servis hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.
Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

.