fbpx

Drone Kullanacakların Dikkat Etmesi Gereken 10 Şey

Drone Kullanacakların Dikkat Etmesi Gereken 10 Şey
Drone, milenyum çağının çılgın oyuncağı. Genç yaşlı demeden herkesin ilgi odağı olacağa benziyor. Nasıl olmasın ki? Genel de herkesin için de yaşattığı hiç büyümek istemeyen yaramaz bir çocuk vardır. Bununla beraber kabul etmeliyiz ki fotoğraf çekinmeyi ve çekmeyi seven bir milletiz. Peki, bunlarla beraber uçmaya ne dersiniz? Hepsi bir arada kulağa çok geliyor değil mi? Evet, biliyorum siz de bir drona sahip olmak istediniz. Ama kafanız da deli sorular var değil mi? Bu pahalı insansız hava araçlarına sahip olduğunuz da onu nasıl kullanmalısınız? Kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

Drone kullanacakların dikkat etmesi gereken 10 madde

1.Drone sınırlarınızı iyi öğrenin.

DJI drone sahibi olanlar işe bu cihazla neler yapabileceğini ve sınırlarını öğrenmekle başlamalılar. Dronlar irtifasımaksimum hızıiniş ve kalkış hızlarını bilmeleri gerekir. Drone ’un hangi rüzgâr şiddetinde sabit kalamayacağını veya ters dönebileceğini iyi bilmeleri gerekir. Ayrıca drone ların hangi hava sıcaklıklarında uçurulması gerektiğini bilmek gerekir.  Genel de kışın kullanılması önerilmez.

2. Yasal Yönetmelikler Hakkında Bilgi Sahibi Olun.

Türkiye de şuan drone uçuşlarını kısıtlayan her hangi bir yasal yönetmelik yok. Fakat bu dronlarımızı her istediğimiz yer de de uçurabileceğimiz anlamına gelmiyor. Hava alanına 2km yakında kesinlikle uçuş yapmamalıyız. Ayrıca ülkemizde askeri bölgelerdevlete ait kurum ve kuruluşlargüvenlik güçlerine ait yerlerin izinsiz görüntülenmesi kesinlikle yasak. Bu yüzden dronenunuzu uçurmadan önce uçuş alanınızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.
3. Pil Kapasitesini Kontrol Edin.
Dronunuzu uçurmadan önce mutlaka pillerini kontrol edin. Hava şartlarına göre pil kullanım süresi kısalabilir.  Uçurmaya başlarken saatinize bakın.  Pilin %30 un altına düştüğünü farkettiğiniz de aracınızı geri çağırın. 4. Uçağı Fiziksel Olarak Kontrol Edin. Dronlar pahalı cihazlar olduğu için kırım yaşamak havada iken sorun yaşamak istemezsiniz. Bu yüzden dronlarınızı uçurmadan önce mutlaka kontrol edin. Hasar gören parçaların olup olmadığını kontrol edin. Eğer bir sorun varsa bu özel araçlarınızı onlara özenle bakacak ve bakımını tam yapabilecek, güveneceğiniz DJI drone tamiri yapan firmalara emanet ediniz. 5. Mobil Cihaz Edinin Uçuş özelliklerini, ayarları, kamera görüntüsünü izleyebileceğiniz her hangi bir akıllı telefon ya da tablet edinin. 6. Yazılımın Güncelliğini Kontrol Edin Yazılımın güncel olması tüm sistemin etkiler ve uçuş performansının iyileşmesini sağlar. 7. Kalkış ve İniş İçin Güvenli Alan Seçin Kalkış için güvenli bir alan tercih etmelisiniz, aksi halde çevresinde bulunan objelere çarparak hasar almasını sağlarsınız. 8.Hava Koşullarını Takip Edin. Aşırı rüzgarlı, aşırı sıcak veya soğuk hava şartlarında, yağmurlu havalar da cihazınızla sağlıklı bir uçuş yapamazsınız. 9. Konumları Belirleyip Belirlemediğini Kontrol Edin. Eve geri dönüş özelliğini kullanmadan önce konumları belirleyip belirlemediğini kontrol edin. Zira yanlış yere düşmesi aracınıza zarar verir. 10. Alçak İrtifa Testleri Yapın. Cihazı kaldırdıktan sonra hemen yüksek irtifalara çıkmayarak alçak uçuşlarla küçük küçük hareketlerle pilotajınızı geliştirin ve kumandaya alışın. Bu saydığımız maddelere tam manasıyla uyamadınız ve dronenunuza zarar verdiniz. Peki o zaman ne yapmalısınız? Tabii ki DJI drone tamiri yaptırmalısınız. Bu özel araçları onlara çok özel bakacak, bakımını ve tamirini tam yapacak drone tamircinize teslim etmelisiniz. DJI drone tamiri ile tekrar uçuş zevkinize dönebilirsiniz.  
Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

.