fbpx
dji batarya tamiri nasıl yapılır

DJI Bataryaları Neden Bozuluyor? Hangi Bataryalar Tamir Edilir? Batarya Tamiri Hakkında Bilinmesi Gerekenler Neler?

Bu içeriğimizde DJI drone batarya tamiri nasıl yapılır, Hangi modellerin batarya tamiri yapılabilmekte, bunlardan bahsedeceğiz.

DJI Bataryaları neden bozuluyor?

DJI dronlarda en sık karşılaşılan sorunlardan biri bekleyen pillerin kendisini kullanıma kapatması. Havalar güzelken kullandığınız dronunuzu hava şartları uygun olmadığında ya da vaktiniz olmadığı için kaldırdığınız raftan indiriyorsunuz ve piller artık şarj almamaya ya da hiç ışık göstermemeye başlıyor. DJI bataryalarının en önemli özelliklerinden biri akıllı bataryalara sahip olması. İçerisinde bulunan devre kartı ve yazılımı sayesinde akım kontrolü sıcaklık kontrolü voltaj kontrolü gibi pil ile ilgili birçok işlemi yapabiliyor. Peki akıllı bataryalar neden kendisini kapatıyor ? Piller aslında bunu da sizi korumak için yapıyor. LİPO bataryalar yüksek enerji taşıyabilme kabiliyetine sahip olduğu için dronelarda tercih ediliyor. Bu yüksek enerjili pillerin dolu bir şekilde atıl bir şekilde durması riskli olduğu için akıllı bataryalar kendisini uyku moduna alıyor. Uyku modu genellikle bataryalarının geri açılmamasına sebep oluyor. Temelde pili bozan şey uzun süre kullanılmaması oluyor. Sektörde geçirdiğimiz süre boyunca kutusundan bu arıza ile gelen piller ile sık sık karşılaştık.

Bataryalarda sık karşılaşılan arızalar nelerdir?

DJI Drone Batarya Tamiri için Lipo bataryalar birçok arıza yapabiliyor. Beklemeyle oluşan yazılım hatasının dışında hücre kaynaklı bazı arızaları sıralamak gerekirse;
 • Hücre şişmesi
 • Verim kaybı
 • Kimyasal bozulmalar
 • Voltaj farklılıkları (Balance dengesizliği)
gibi birçok hücresel arızanın yanında sıvı teması ve düşme gibi durumlarda da bataryalar kullanılamaz hale gelebiliyor.

Her bozuk batarya onarıma uygun mu?

DJI Drone Batarya Tamiri için bataryaların yazılımsal tamiri ile ilgileniyoruz. Hücre hataları ile ilgilenmiyoruz. Hücresel hataların tamiri yapılabilir ancak hücresel boyuttaki işlemler fabrikasyon düzeyde yapılması gereken işlemlerdir. Cihazınızı , sizi ve dronu uçurduğunuz bölgedeki 3. şahısları riske atmamak için bu tarz hücre boyutundaki işlemleri yapmıyoruz ve bu işlemi görmüş pilleri kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Hangi tür bataryaların tamiri yapılıyor?

Tamire alırken en çok önem gösterdiğimiz konu hücre hatası olmaması. Bataryanızda gözle görülür bir şişme mevcut ise tamir işlemine uygun değil demektir. Aynı şekilde sıvı teması ve ezilme olan piller tamire uygun değildir bu bataryaların atık pil arıtma tesislerinde doğaya zarar vermeyecek şekilde imha edilmesi gerekmektedir. Bu pillerinizi ofisimizdeki atık pil kutusuna bırakarak ya da direk tesise kargolayarak doğanın korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Yukarıda bahsi geçen diğer hücre hatalarının olup olmadığını kumanda ekranında ya da test sistemimizde tespit edilebiliyor. Eğer hücre hatası yoksa bataryanın tamiri mümkün demektir.
” Batarya kalibrayonu nasıl yapılır adlı içeriğimizi de mutlaka okumalısınız.

Şişmiş bataryaların tamiri mümkün mü ? Sıvı temaslı pil tamiri mümkün mü? Ezilmiş bataryalar tamir edilebilir mi?

Bu bataryalar tamir edilebilir tabiki ancak güvenlik açısından tavsiye etmiyoruz. İnsanların ve binaların üzerinde uçurduğumuz, ağırlıkları 1500 gramı bulan bu droneların pilleri güvenilir kalitede olmalı. Bu bataryaların çöpe değil çevre kirliliği oluşturmayacak şekilde imha edilmesi veya dönüştürülmesi gerekiyor.

Şarj almayan ışıkları yanmayan bataryalar tamir edilmiyor mu ?

Drone Dünyası olarak yaptığımız Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirdiğimiz sistem ile DJI bataryaların tamirini yapıyoruz. Uyku modunda kalmış, şarj almayan ve ışığı yanmayan bataryalarınızı tekrar kullanılabilir hale getiriyoruz. Drone Dünyası olarak her aşamasını dikkatle yürüttüğümüz bu sistem ile bozulan bataryalarınızı çöpe atmak yerine yeniden kullanılabilir hale getirip çevre kirliliğini ve israfı önlüyoruz. Yapmış olduğumuz bu sistemle Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz.

DJI Drone Batarya Tamiri nasıl yapılıyor?

Firmamıza gelen bataryalar ön kontrollerden geçiyor. Daha sonra ekip arkadaşımız Azmi Süleymanoğlunun geliştirmiş olduğu 3 boyutlu matkap ile tamir edilebilecek düzeydeki DJI bataryaları hiçbir şekilde sökmeden yapısını bozmadan otonom bir şekilde kılcal delikler açarak devre kartına ulaşıyoruz. Pillerin kozmetiğine zarar vermeden yaptığımız bu işlem sayesinde piller drondaki yuvalarına kusursuz bir şekilde oturmaya devam ediyor ve görsel olarak da rahatsız edici olmuyor. Daha sonra bataryalar için özel tasarladığımız adaptörler ile bataryayı bilgisayardaki lisanslı yazılıma bağlayıp tamir işlemine başlıyoruz. Tamir sonrası kurduğumuz batarya test sistemi ile yük testlerinden uçuş testlerinden geçirip güvenli hale gelmiş bataryalarını size teslim ediyoruz.

DJI batarya tamir işlemi ne kadar sürüyor?

Drone Dünyasının olarak pil tamiri için özelleştirilmiş ekipmanlarımız ve alanında tecrübeli personel ile çok kısa bir sürede tamiri yapabiliyoruz. Tamir edilen pilin testleri için vakit ayırmak gerekiyor asıl zaman alan kısım ön kontroller ve tamir sonrası testler oluyor. Tamir için müşterilerimizden ortalama 10 iş günü istiyoruz.

Bataryalar tamirden sonra aynı verime sahip oluyor mu?

Pil verimi pilinizdeki hücrelerin sağlığı ile alakalı bir durum. Pil hücrelerinin sağlığı kullanım ve saklama şartlarına bağlı değişiklik gösterebiliyor. Yaptığımız tamir işleminde hücrelerle ilgili işlem yapmıyoruz. Eğer tamir öncesi veya sonrası hücre hatası mevcutsa bu pillerin kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Tamirini yaptığımız pilleri test etmeden teslim etmediğimiz için verim ile ilgili sorun olmayan piller tamiri gerçekleşmiş olarak sınıflandırılıyor.

Tamir edilen bataryalar riskli mi?

Hayır. Risk olan piller test sistemimizden geçmiyor ve müşterilere bilgisi veriliyor zaten.

DJI Drone Batarya Tamiri Onarım sonrası bataryalara garanti veriyor musunuz?

Bildiğiniz üzere DJI ın kendi ürünleri ile ilgili Türkiyede garanti sistemi söz konusu değil. Hatta birçok distribütör firma kutusundan arızalı çıkan bataryalar ile ilgili videolar hazırlayıp DJI dan destek almaya çalışıyor. Tamir gören piller ile ilgili yaptığımız işlem lisanslı ekipmanlar kullanılarak yapılmaktadır ve testleri hassas bir şekilde yapılmakta. Dronelar yerçekimine meydan okuyan cihazlar bu yüzden firmanın garantisi olmayan konularda firma olarak resmi bir garantiden söz etmek doğru olmaz. Tamir işlemi uyguladığımız pillerin arkasındayız ancak müşterinin her zaman iyi niyetinden emin olmak da kolay değil.

Bozulan ya da tamir gören pillerin patlama riski var mı ?

Tabiki böyle bir risk her batarya için var. Akıllı bataryalar kendi şarj deşarj entegresini üzerinde bulundurduğu için kontrolsüz akım verme ve akım çekme sırasında zorlanma olmadığı ya da fiziksel hasar almadığı sürece Drone Dünyası olarak DJI ürünlerinde hiç patlamaya denk gelmedik. Orjinal şarj aletinin kullanılması ve fiziksel hasar almaması gerekiyor. Hücre şişmesi olan pillerin de saklanma koşullarına dikkat etmek gerekiyor.

Batarya bakımı diye bir şey söz konusu mu ? Neler yapmamız gerekiyor?

Evet batarya bakımı diye bir şey var. Pillerinizin arada sırada kullanılması gerekmektedir. Ayrıca saklama koşullarını da kullanım klavuzunda belirtildiği gibi yapılması gerekmektedir. Pillerinizin daha uzun ömürlü olması için arada şarj – deşarj yapmayı unutmayın.

DJI Drone Batarya Tamiri için adresimize gelmenize gerek var mı?

Hayır gelmenize gerek yok. Yurtiçi kargo anlaşmalı kodu ile kolay bir şekilde bizlere ücretsiz gönderimini sağlayabilirsiniz.

 DJI Batarya tamirinin maliyeti nedir?

Batarya tamirleri modelden modele değişmekte. Fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçiniz. Ayrıca toplu batarya gönderimlerinde özel fiyat çalışması yapmaktayız. özellikle stokta bozulmuş toplu bataryalarınız için batarya@dronedunyasi.com a mail atarak teklif alabilirsiniz. Drone Dünyası olarak DJI Bataryalarının Tamiri ile hem cebe hem ekonomiye hem de çevreye faydalı olmanın vermiş olduğu gururla firmamıza bozuk olan bataryalarınızı bekleriz. Konuyla alakalı aklınıza takılan her türlü soruyu 0533 056 32 88 nolu iletişim numarası arayarak ulaşabilirsiniz. Dilerseniz batarya@dronedunyasi.com mail adresine mail de atabilirsiniz.

Drone Dünyası Olarak Tamir Edebildiğimiz Bataryalar

 • DJI Phantom 4 Batarya Tamiri
 • DJI Phantom 4 Adv Batarya Tamiri
 • DJI Phantom 4 Pro Batarya Tamiri
 • DJI Phantom 4 Pro + Batarya Tamiri
 • DJI Phantom 4 Pro V2  Batarya Tamiri
 • DJI Phantom 4 Pro+ V2 Batarya Tamiri
 • DJI Mavic Pro Batarya Tamiri
 • DJI Mavic Pro Platinum Batarya Tamiri
 • DJI Mavic Pro Alpine Batarya Tamiri
 • DJI Mavic 2 Pro Batarya Tamiri
 • DJI Mavic 2 Zoom Batarya Tamiri
 • DJI Mavic 2 Enterprise Batarya Tamiri
 • DJI Mavic Air Batarya Tamiri
 • DJI Mavic Air 2 Batarya Tamiri
 • DJI Phantom 3 Batarya Tamiri
 • DJI Spark Batarya Tamiri
 • DJI Matrice 200-210 Batarya Tamiri ( Ar-Ge Çalışmaları Devam Etmektedir.)
 • DJI Inspire 1 Batarya Tamiri
 • DJI Inspire 2 Batarya Tamiri ( Ar-Ge Çalışmaları Devam Etmektedir.)
DJI Mavic 2 Pro Batarya Ve Güvenlik Önemleri Nelerdir ? adlı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.
Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

.