fbpx

DRONE VE İHA (İNSANSIZ HAVA ARACI) ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

DRONE VE İHA (İNSANSIZ HAVA ARACI) ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

DRONE NEDİR?

Drone 2000’lerde doğanlar için yani milenyum kuşağında yeni bir tür oyuncak olarak görülüyorken günümüzde insansız hava araçları olarak kullanılmaktadır .Aslında geçmiş tarihe bakıldığı zaman Askeri amaçlı olarak kullanılmıştır.Wi-fi teknolojisi ile çalışıp uzaktan kumandayla kontrol edilebilen bir araç olup belirli bir mesafeye çıkabiliyor ve havada bataryası(şarjı) yettiği sürece havada çekim yapabilen ve uçabilen ürünlerdir.

İHA ( İNSANSIZ HAVA ARACI )

Kumandalı hava aracı olarak bilinir .Günümüzde İnsansız Hava Aracı 2’ye ayrılır. 1-Kendiliğinden belli bir uçuş rotası üzerinden otomatik olarak hareket edebilmesidir.. 2-Uzaktan kumanda yardımcı ile hareket edilebilmesidir. Günümüzde İHA ( İnsansız Hava Aracı )bir çok saldırı görevinde kullanılmıştır. DRONE Ve İHA Farkları Nelerdir ?

1-DRONE VE İHA AĞIRLIK FARKLARI

DRONE
Hava aracı olarak tanımlandığı için hafif bir yapıya ve dayanıklılığa sahiptir.
İHA ( İNSANSIZ HAVA ARACI )
Büyük boyutlara sahiptir. Bataryası ve motorları güçlüdür ve ağırdır.

2-DRONE VE İHA HIZ FARKLARI

DRONE
Dikey kalkış yetenekleriyle hava da sabit kalmasıyla geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir.
İHA ( İNSANSIZ HAVA ARACI )
Uçuş için kalkış ve iniş pistlerine ihtiyaç duydukları için genellikle Askeriye tarafından tercih edilir.

3-DRONE VE İHA MENZİL FARKLARI

DRONE
Bataryasının yettiği kadardır .Çok fazla değildir.
İHA ( İNSANSIZ HAVA ARACI )
Menzili olabildiğince yüksektir.

4-DRONE VE İHA UYDU KONTROL FARKLARI

DRONE
Eğlence ve hobi amaçlı geliştirildiği için gelişmiş kontrol sistemleri yoktur.
İHA ( İNSANSIZ HAVA ARACI )
Arama –Kurtarma ,saldırı ve keşif amaçlı yani önemli görevlerde kullanıldığı için kontrol edilebilinir.

5-DRONE VE İHA Wİ-Fİ İLE KONTROL  FARKLARI

DRONE
Wi-fi ile uzaktan kontrol edilen versiyonları mevcuttur.
İHA ( İNSANSIZ HAVA ARACI )
Askeri ve Emniyet Müdürlüğü gibi alanlarda insansız araç olduğu için wi-fi teknoloji kullanılmaz. Bir çok farklılıkları dile getirmek mümkündür ama drone için uzaktan kumandalı hava aracı ,iha içinde insansız uçak demek mümkündür.

İHA( İNSANSIZ HAVA ARACI ) TEKNOLOJİSİNİN TÜRKİYEDEKİ YERİ VE ÖNEMİ

İHA ( İnsansız hava aracı ) yani drone uzaktan kumandalı bir uçaktır .Farklı ebat  ve şekillere ve konfigürasyon yapısına sahiptir .Basitçe bakıldığı zaman tarihsel olarak da İHA bir drone’dur .Bağımsız kumanda sistemleri çok gelişmiştir.Mürettebatsız şekilde kontrol edilmesiyle durmadan belli bir yöne uçabilen ve tekrar kullanılabilen uçaklardır.Zimmet korkusu yaşamadan ,zor şartlarda bile kullanılan ve yetiştirilmek üzere olan mürettebatı riskli sorumluklara ve görevlere yani tehlikeye sokmuyor olması ve ekonomik açıdan kolaylık sağlaması günümüzde tercih sebebidir. Yolcu uçakları ,telefon ,otomobil ,hastaneler ,dizi setleri, fotoğrafçılık ,prodüksiyon firmaları, haritacılık ,bölge haritaları ,terörle mücadele ,keşifler ,tarımsal alanlar ve zirai ilaçlama ve kargo şirketi gibi firmalar sektörün yeniliklerini ve avantajlarını düşünerek bu konuda birçok başarı sağlamaktadır. Bu konuda bir çok çalışma devam etmektedir. Elbette Türkiye de bu konuda ÇİN,ABD,İRAN ve İSRAİL’den sonra İHA sıralamasında şu an gerideyiz ama dünya devleri arasına en kısa zamanda girecektir.

Termal Kameralı Drone

Termal kamera ve drone yani ikisinin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır .Burada ki önemli nokta dronenun kalitesidir yani seçtiğiniz dronelardır.
Peki Drone Seçerken Nelere Dikkat Edersek Bizlere Yarar Sağlar?
-Drone nun rüzgara karşı mukavemetinin olup olmaması -Drone nun çarpmaya karşı sensörünün olup olmamasına -Drone nun ne kadar süre hava da kalıyor olmasına -Drone nun kaç kilometre veya metreden kontrol edilebiliyor olmasına -Drone nun ne kadar ağırlık taşıyabilme kapasitesine -Drone nun havayken kontrol istikrarı yapısına -Drone nun canlı görüntüyü ne kadar mesafeden aktarım yapabilmesine -Gimbalin titreşimsiz olarak sabit bir şekilde yani termal kameranın görüntüyü aktarabilmesi için de aparatlar lazım. Termal Kameranızı katarken ,termal kameranıza uygun drone seçmeniz gerekir.Termal kameraların çeşit ve özellikleri sınırlıdır .NATO ülkesi olduğumuzdan genellikle ASKERİ ve EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ gibi alanlardan dolaylı kısıtlıdır.Kısıtlamaların başında görüntü aktarım hızı yani Frame Rota bulunur. Türkiye deki mevcut kameralar ise 9 hz olup saniyede ki video aktarım hızı 7-8 karedir. Ülkemizde bulunan ve temin edilen termal kameraların görüntü kalitesi düşüktür. Drone dünyası Arge biriminin geliştirmiş olduğu Termal drone sayesinde askere ve emniyet birimimize düşük maaliyetlerle çok kaliteli ve ülkemizde üretilen yedek parça ve servisde sorunu olmayan termal dronelar üretiyoruz .Türkiye de TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE,EMNİYET güçlerine ,doğal afetlerde ,solar panel sistemlerinde yani güneş enerji santrallerinde oluşan her türlü ısı sorunlarında ve kırıklarında,doğa kazalarında yani arama- kutarma  birimlerinde ,endüstriyel alanlarda kullanılmak üzere geliştirilen bir sistemdir .Tasarlamış olduğumuz termal drone sayesinde sistemlerinizi istediğiniz seviye ve düzeyde belirleyebiliyor olmasıdır.

Termal Kamera Özellikleri

   –   9mm,13mm,19mm,25mm,40mm,10mm Lens seçenekleri kullanıkdıkları alana göre değişim göstermektedir. –     720 3 MP çözünürlükte Gündüz Kamerası –    640 X 480 çözünürlükte 50 Hz Termal Gimbal (Kamera) Bir adet kumanda Bir adet ekran Bir adet Drone Belirtiğimiz gibi sistem özellikleri basittir.Bir adet drone  bir adet termal kamera yerleştirdikten sonra kumanda ile havalandırabiliyoruz .Tek bir kumanda ile hem termal kameranızı  hem de dronenunuz ile gündüz kamerası ile geçişler sağlamanıza olanak sağlar.Tek  bir kumanda ile Roll ve Pan Tilt yani gimbal dönüş hareketlerini şimdilik 3 eksen olarak geliştirdik. Tasarlamış olduğumuz Termal Kamera da talebe göre ditijal zoom  yapılabiliyor .Bu sayede drone ile 7 km uzaklıktan canlı görüntü alıp 7 km mesafeye kadar kontrol edilebiliyor. Termal Kameralı drone bir dakikada uçuşa hazır hale gelmesi ve 30 hz hızında olmasıyla pratik kullanım sağlamaktadır .Termal kameralı drone DJI GO programı ile bağlanıp rahatça kullanabilirsiniz .Ayrıca yerli üretim olduğu için yedek parça ve servisinde hiç bir sorun çekmezsiniz. Servis bakımlarında herhangi bir sorun yaşamaz ve kolayca bize ulaşabilirsiniz. Dji Pahantom 4 serinin özelliklerine benzediği için kullanımı sizler için oldukça pratik ve kullanışlıdır.Uçuş süresi açısından fark yaratmaktadır. Drone dünyası olarak AR-GE çalışmalarımız ve Teknik Destek birimimiz ile değerli müşterimizin  ve kullanıcılarımızın tüm sorunlarını yanıtlamak ve aklınızdaki tüm sorunlarınıza kalıcı çözümler üretmek amacıyla yanınızdayız.Her türlü Drone Tamiri ,Drone Tasarımları ve Thermal Drone Tamiri ve Termal kamera için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

.