fbpx

Rc Quadcopter Nasıl Yapılır ? Rc Drone Parçaları Nelerdir ?

Rc Quadcopter Nasıl Yapılır ? Rc Drone Parçaları Nelerdir ?
Son yıllarda oldukça popüler olan drone’lar hobi amaçlı bir çok alanda kullanılarak dikkatleri üzerine çekiyor. Yeni nesil hobilerden bir yenisi de artık uzaktan kumandalı araçlardır. Rc Quadcopterinizi kendiniz yapmak istiyorsanız bir kite ,frame ( gövde ), motor( esc ), pervane ,kontrol kartı ,uzaktan kumanda ( radio control) ve batarya gibi malzemelere ihtiyacınız vardır. İlk defa quadcopter kullanacaksanız ilk başta boyutu ufak olan ve ucuz modeller yapmanızı tavsiye ediyoruz.Eğer fırçasız motora sahipseniz her uçuş sonrası motoru en az 5 dakika dinlendirmeniz önemlidir. Bataryalarınızı tam şarj olduğu zaman kullanmaya özen gösteriniz. İlk uçuşlarınızda alışana kadar pervane koruyucunuzla kullanmanız size fayda sağlayacaktır.

Rc Drone Parçaları

Frame ( Gövde )

Multikopterin ana parçası diyebiliriz. Kullanacağımız bütün parçalar bu gövde üzerinde sabitlenir.3 tip materyalden oluşmuş gövde tipleri kullanılabilinir. (plastik gövde,fiber glass gövde,karbon fiber gövde ).Frameler motoru, pili ve gerekli bütün parçaları taşıyacak olan şasedir. Kullanım amacına göre gövde boyutu, üretildiği malzeme ve şekli değişiklik gösterir. Motorlar Quadcopter de X,H veya + diziliminde konumlandırılır.

Motor Ve Esc

Frçasız Dc motorlar olarak bilinir. Fırçasız motor kullanılmasının sebebi ise fırçalı motorlara göre verimin daha iyi olması ve yıpranan parçaların daha az olmasıdır.Daha küçük oyuncak diyebileceğimiz dronelarda ise fırçalı motor ( coreless )bulunur.Elektronik hız kontrol motorlarınızın hızını kontrol etmesinizi sağlayan elektronik sürücü devredir.Esc seçerken motora uygun seçmeniz gerekmektedir.

Pervane

Yapmayı düşündüğünüz uçuşa ve seçtiğiniz malzemelere göre yani motora ve pile göre seçmeniz gerekmektedir.
Kontrol Kartı
Multikopter dronenun beyni diyebiliriz kontrol kartları için. Kontrol kartları üzerinde ivmeölçer ve jiroskop sensörler bulunmaktadır. Mevcut sensörler sayesinde almış olduğu bilgiyi motorların  devirlerini değiştirip istenilen yönde hareket ve stabilizasyon sağlamaktadır.
Kumanda –Modüler –Receiver-Alıcı
Dronenuzu uçara bilmeniz için gerekli olan parçadır. Dronenun uçabilmesi için en az 4 kanal barındıran kumadnda kullanmanız gerekmektedir. Lityum polimer piller tam dolu oldukları zaman 4,2 V gerilime sahiptirler.
Batarya
Dronelardaki piller lityum polimer pillerdir yani lipo bataryalardır. Ağırlık ve boyutlarına göre fazla enerji verebilmektedirler.Batarya motoru ve elektronik ekipmanı besler.

Rc Drone Yapım Aşamasında Gerekli Olan Aletler

Havya , Lehim , Yan Keski , Alyan Anahtar , Alanında uzman firmamız drone dünyası  dji markalı droneların tamir,onarım  ve servisinin yanında Rc Quadcopter yapımında ve servisinde yanınızdayız. DJI Drone Servis çalışanları aklınızdaki rc quadcopter ile ilgili oluşabilecek her türlü soru ve teknik destek için yanınızdadır. DJI Servis rc quadcopter ve DJI markalı  dronelarla alakalı her sorunda ve arızada yanınızdadır.
Related Posts
2 Comments
Avatar
Ahmet selim

Merhaba bende drone vb. Şeylere ilgim.var.elektrik ve elektronik bölümünden hangi dala gitmeliyim.ne yapmalıyım.10.sınıfa gidiyorum… Cevaplarsaniz sevinirim…

dronetamiri
dronetamiri

Merhaba tavsiyemiz ardunio programlamanız. Ve pixhawk gibi açık kaynak drone outopilotları üzerinde çalışıp uzmanlaşmanızdır. Açık kaynaklar size kendi projenizi yaptırabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

.